Dwupokojowe mieszkania są nadal najbardziej popularne. Ale spada zainteresowanie kawalerkami, a rośnie mieszkaniami z trzema pokojami.

Z danych GUS wynika, że w 2018 roku średnia powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 53 mkw. Pięć lat wcześniej przeciętny metraż nowego lokum wynosił 60,9 mkw. Jak się jednak wydaje, mieszkania Polaków są za ciasne, o czym świadczy wysokie miejsce Polski w europejskim rankingu przeludnienia.

Z badań Eurostatu wynika, że jesteśmy na 5. miejscu w tym rankingu. Ponad 40 proc. obywateli mieszka w za ciasnych mieszkaniach. Powoli się to jednak zmienia. – Wstępne zestawienie najbardziej poszukiwanych lokali w marcu przynosi dość zaskakujące wyniki: najchętniej przeglądane są ostatnio oferty lokali trzypokojowych – mówi ekspert Domiporty.pl. cytowany przez portal RP.pl. I dodaje: – Porównując marzec do stycznia, mamy wzrost aż o 40 proc. Znacząco zmalało natomiast zainteresowanie kawalerkami. Spadek w tej kategorii to aż 69 proc., licząc miesiąc do miesiąca.

Jednocześnie zastrzega, że na razie za wcześnie, by mówić o trwałej tendencji. Podaje, że od początku prowadzenia pomiarów (marzec 2013) najchętniej poszukiwanym mieszkaniem w serwisie były mieszkania dwupokojowe.

(źródło: Rp.pl)